ST ZAPS 02
Standard ZAPS
Poklicna praksa
Vrednotenje storitev na področju arhitekturnega in krajinsko arhitekturnega projektiranja
Drugi zvezek standarda ZAPS vzpostavlja enoten način določanja cen storitev na področju arhitekturnega in krajinsko arhitekturnega projektiranja. Enoten način določanja cen za posamezne storitve, določene s standardom ZAPS, namreč zagotavlja, da bodo storitve, ki se ponujajo na trgu, med seboj primerljive.
Standard ne določa minimalnih cen storitev, temveč določa najmanjše število ur, ki so potrebne, da se določena storitev kvalitetno izvede. Tudi vrednost posamezne ure ni predpisana, temveč jo določi ponudnik po lastni presoji, pri čemer pa je potrebno upoštevati veljavno delovno, finančno in drugo zakonodajo. Cilj tega standarda ni dvigovanje cen na trgu dela, temveč primerljivost in dvigovanje ravni storitev na področju arhitekturnega in krajinsko arhitekturnega načrtovanja ob primernem plačilu.
Na osnovi standarda ZAPS je pripravljen tudi nov pripomoček za izračun potrebnega števila ur Arhigram 6. Storitve v Arhigramu 6 so določene v skladu s ST ZAPS 01:2021, vrednotenje storitev pa v skladu s ST ZAPS 02:2021. Kadar se ponudba za storitve pripravi v skladu s ST ZAPS, morajo biti tudi storitve opravljene v skladu s tem standardom.
Spremembe v drugi izdaji
Posodobljena verzija ST ZAPS 02 pomembno spreminja dosedanje metode izračunavanja vrednosti storitev, in sicer uvaja metodo izračuna, ki ni povezana s stroški gradnje.
Metode izračunov, ki temeljijo na stroških gradnje, namreč puščajo veliko prostora za manipulacijo, saj v Sloveniji nimamo dostopnih podatkov o dejanskih stroških gradnje posamezne vrste objektov. Poleg tega število ur, potrebno za izvedbo storitev, ne more biti odvisno od gibanja cen na primer železa na trgu, ki povzroči dvig cen v gradbeništvu, s tem pa dvig stroškov gradnje in višje število normiranih ur, potrebnih za izvedbo storitev. Dvigu življenjskih stroškov oziroma inflaciji mora slediti le cena posamezne normirane ure dela.Tako ostaneta na voljo dve možnosti. Prva je vrnitev h klasičnemu sistemu vrednotenja, kakršnega kljub odločbi evropskega sodišča glede prepovedi določanja minimalnih cen storitev arhitektov in inženirjev po novem zgolj kot priporočeno metodo še vedno uporabljajo v Nemčiji, kjer je na voljo več komercialnih baz podatkov o vrednostih investicij. Druga pa je uvedba novega sistema, ki iz enačbe popolnoma črta kakršnekoli stroške gradnje. Upravni odbor ZAPS se je na seji dne 30. 1. 2023 odločil za drugo možnost.
Za storitve na področju projektiranja stavb in ureditev odprtega prostora je bila tako pripravljena nova metoda izračuna, ki temelji zgolj na velikosti, tipologiji in cenovnem razredu, za storitve na področju projektiranja notranje opreme pa zaradi pomanjkanja podatkov enake metode še ni mogoče pripraviti, zato se storitve na področju projektiranja notranje opreme izračunavajo po klasični metodi z upoštevanjem obračunskih stroškov. Zaradi drugačne metode izračuna so te storitve v posebnem poglavju.
ST ZAPS 02:2023
Vrednotenje storitev na področju arhitekturnega in krajinsko arhitekturnega projektiranja
5. 5. 2023