Apel vladi in ministrstvu: uredite podzakonske akte Gradbenega zakona!
Novica
Aktualno
Vladi Republike Slovenije in Ministrstvu za okolje in prostor smo poslali apel k čimprejšnjemu sprejemu manjkajočih podzakonskih aktov Gradbenega zakona.
Gradbeni zakon je bil sprejet decembra 2021 in se začel uporabljati s 1. junijem letošnjega leta. MOP in vlada bi po uveljavitvi GZ-1 morala sprejeti več pravilnikov in drugih dokumentov, ki so ključni za delovanje zakona v praksi. Za večino njih je rok sprejema v skladu z zakonom bil 1. junij 2022, torej gre že za več kot polletno zamudo zakonskega roka. Za nekatere pa rok sicer ni postavljen, a so bili napovedani že s prejšnjim gradbenim zakonom (2017), torej na sprejem čakamo že več kot pet let!
Doslej sta bila sprejeta samo dva podzakonska akta, na 14 jih še čakamo. Naši člani se v praksi zaradi nesprejetja pravilnikov in drugih dokumentov srečujejo z mnogimi težavami; zakona ni možno v polni meri uporabljati, na nekaterih področjih se še naprej uporabljajo stari pravilniki, ki z novim zakonom niso usklajeni, na drugih pa pravilnikov sploh ni.
Eden bolj perečih problemov je manjkajoči pravilnik o projektni dokumentaciji, ki poleg projektne dokumentacije ureja tudi obrazce za upravne postopke. Ker nov Gradbeni zakon uveljavlja mnoge nove vrste projektne dokumentacije (zbirni načrt in načrt, ki je osnova za zbirni načrt) ter opušča stare (vodilni načrt), je star pravilnik, ki še vedno velja, neuporaben. Pooblaščeni strokovnjaki tako nimajo možnosti delovanja povsem skladno z zakonom in pojavljajo se zapleti pri upravnih postopkih, saj si vsak upravni organ nastalo situacijo razlaga po svoje, ne obstajajo pa skupna merila, kakšna je popolna vloga za pridobitev gradbenega ali uporabnega dovoljenja in kakšno dokumentacijo je potrebno oddati pri ostalih upravnih postopkih.
Manjkajoče izvršilne predpise bi moralo sprejeti Ministrstvo za okolje in prostor oziroma Vlada Republike Slovenije. Dopis smo poslali odgovornim osebam v upanju na čimprejšnjo razrešitev nastale problematike.
Apel: uredite problematiko nesprejetih izvršilnih predpisov GZ-1!
Priloga 1: Pregled izvedbe sprejetja izvršilnih predpisov
Priloga 2: Težave v praksi zaradi nesprejetja posameznih izvršilnih predpisov