Arhitektura kot izvozni artikel?
Novica
Aktualno
V četrtek, 18. aprila 2024, je v Bruslju potekala konferenca z naslovom Internacionalizacija arhitekturnega poklica in novi evropski Bauhaus, ki jo je organiziral Evropski svet arhitektov (ACE).
Z globalizacijo gospodarstva in tehnološkim napredkom imajo arhitekturna podjetja večje možnosti za sodelovanje in delo na projektih prek meja, znotraj Evropske unije in globalno. Po zadnji sektorski raziskavi ACE je leta 2022 pet odstotkov evropskih arhitektov delalo v drugi državi članici EU in dva odstotka izven EU. Študija tudi razkriva, da je v preteklem letu šestnajst odstotkov anketirancev resno razmišljalo o delu v drugi državi članici EU in šest odstotkov izven Evrope, poleg tega pa se vse več arhitektov izobražuje izven svoje domovine. Izsledki študije kažejo na interes in naraščajoči potencial tega poklica za delovanje preko meja, za kar pa arhitekti potrebujejo ustrezno podporo.
Predavatelji so tako razpravljali o izzivih, ki jih prinaša delo prek meja in izvoz arhitekturnih storitev, ter predstavili rešitve za premagovanje ovir, s katerimi se srečujejo arhitekti, vključno z orodji in shemami, ki jih ponuja Evropska unija.
V skupini ACE za internacionalizacijo in nove poslovne modele so pripravili dve orodji, Kontrolni seznam arhitekt / naročnik (Architect / Client Checklist) za arhitekte, ki delujejo mednarodno, ter Kontrolni seznam za mednarodno sodelovanje med arhitekti (ACE Checklist for International Collaboration Between Architects). Obe orodji vsebujeta pomembna opozorila in navodila za vzpostavitev pravične in funkcionalne osnove za sodelovanje. Več informacij o možnostih za mednarodno delovanje je objavljenih na posebnem zavihku na spletni strani ACE, kjer so med drugim predstavljeni tudi vsi pomembni podatki posameznih držav članic ACE.
Predstavljena je bila tudi spletna stran Access2Markets, ki jo pripravlja Evropska komisija in vsebuje informacije v zvezi s trgovanjem s tretjimi državami. V okviru te spletne strani deluje tudi orodje za iskanje dela My Trade Assistant, ki zaenkrat vsebuje informacije in pogoje za opravljanje dejavnosti v Švici, na Japonskem, v Veliki Britaniji in ZDA.
Poleg poslovnih in podjetniških vidikov je konferenca poudarila tudi pomembnosti vrednot, tem in načel NEB za druge dele sveta ter poudarjanje skupnih vrednot, ki povezujejo poklic po vsem svetu. Svoje izkušnje z mednarodnimi projekti so predstavili arhitekti Elizabeth De Portzamparc, 2P Architectes & Associés, Pariz, Francija, Tobias Keyl, Architects von Gerkan, Marg and Partners (GMP), Berlin, Nemčija, Robert Winkel, Mei Architects & Planners, Nizozemska ter Joy Moya, GoDown Arts Centre, Kenija s strani investitorja.
Posnetek konference si lahko ogledate tukaj.