javni dialog : ALI POTREBUJEMO POLITIKO UREJANJA PROSTORA IN KRAJINSKO POLITIKO?
Novica
Aktualno
javni dialog, 3.aprila, 2014 ob 18h v
Muzeju sodobne umetnosti Metelkova (+MSUM), Maistrova 3, Ljubljana
sodelujejo: Barbara Žižič (Ministrstvo za kulturo), arhitekt Aleksander Ostan, krajinski arhitekt Aleš Mlakar in arhitekt Tomaž Krištof. Moderirala bo Mika Cimolini / ZAPS
Vabljeni!
Slovenija je ena redkih držav v EU, ki še ni sprejela arhitekturne in krajinske politike. Leta 2001 je vlada RS sprejela Politiko urejanja prostora Republike Slovenije, vendar je nobena vlada v praksi ni izvajala. V Nacionalnem programu za kulturo 2014-2017 je Slovenija zapisala, da bo oblikovala “Novo arhitekturno politiko za večjo družbeno odgovornost posegov v prostor in višjo kakovost bivanja.”
ZAPS se zavzema za to, da arhitekturna politika ne bi bila dokument ali predpis, ki bi ga sprejeli na deklarativni ravni. Arhitektura je dejavnost, katere rezultati niso odvisni zgolj od arhitektov, ki jo načrtujejo, temveč tudi od tistih, ki arhitekturo gradite, v njej živite in delate ali ste vsakodnevno soočeni z njo. Trajna arhitekturna politika zato lahko nastane samo v obliki širokega družbenega dialoga.
Zato smo pričeli projekt ARHITEKTURNE POLITIKE, kjer na spletni platformi politike.zaps.si spodbujamo najširšo javnost k razmišljanju o tem, kaj vam arhitektura pomeni in kako si jo predstavljate. Z različnimi odgovori na preprosta vprašanja želimo povezati arhitekte, prostorske načrtovalce z vsemi, ki arhitekturo uporabljate.
Del spletne platforme je tudi plakatna akcija, s katero želimo spodbuti razmišljanje o tem, zakaj potrebujemo arhitekturno politiko? Na javni debati, bomo skupaj z vami poskali nekaj odgovorov na vprašanja:
Kako oblikovati arhitekturno, prostorsko in krajinsko politiko? Naj bo to družbeni konsenz ali predpis?
Za kaj se kot družba zavzemamo v prostoru?
Kako implementirati arhitekturno in prostorsko politiko, da bi jo lahko vsi spoštovali?
ARHITEKTURNEPOLITIKE je projekt Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije. Projekt sofinancira Ministrstvo za kulturo. Zahvaljujemo se +MSUM za pomoč pri organizaciji dogodka.
Koordinatorja projekta: Mika Cimolini / ZAPS in Matevž Čelik / MAO.