javni dialog : ALI POTREBUJEMO POLITIKO UREJANJA PROSTORA?
Novica
Aktualno
Javnega dialoga, 3.aprila, 2014 ob 18h v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova (+MSUM), Maistrova 3, Ljubljana se je poleg vabljenih sogovonikov (Barbara Žižič (Ministrstvo za kulturo), arhitekt Aleksander Ostan, krajinski arhitekt Aleš Mlakar in arhitekt Tomaž Krištof) udeležilo okoli 30 ljudi. Dialog je moderirala Mika Cimolini / ZAPS.
Dialog si lahko v celoti poslušate na naslednji povezavi (mp3 datoteka, 230MB)
Zaključki javnega doaloga so bili:
– da so javni dialogi primerna in potrebna oblika obravnave te problematike in iskanja sinergij
– da potrebujemo celovito prostorsko, krajinsko in arhitekturno politiko v najširšem smislu te besede
– da ne smemo ločevati med posameznimi politikami, saj gre za isto strategijo oz. vizijo urejanja grajenega prostora in drugih posegov v prostor
– da se ne smemo ukvarjati z ločevanji in razlikovanji temveč s poenotenjem stališč
– da moramo čimprej priti do zaključkov ter zato naslednji dialog organizirati bolj tematsko usmerjen na področja kot so: črnograditeljstvo, preprečevanje slabih praks, izobraževanje in ozaveščanje, javna naročila, zakon o arhitekturi, avtorske pravice v arhitekturi, natečaje in podobno, oz. kot pravi Barbara Žižič: Vsa ta vprašanja niso enoznačna, potrebujemo analize, široke debate in predloge rešitev.
Tema je zelo obsežna in kompleksna, zatoo bomo še pred poletjem organizirali nov javni dialog. Pri reševanju teh vprašanj nam bo služila dobra praksa razvitih dežel, kjer so arhitekturne politike uveljavljene: Francija, Norveška in Avstrija.