Novi pravilnik o izdelavi ocen požarne ogroženosti
Novica
Aktualno
Novi Pravilnik o izdelavi ocen požarne ogroženosti, ki stopa v veljavo 19.12.2020, določa vrste ocen požarne ogroženosti, zavezance za izdelavo, stopnje požarne ogroženosti ter metodologijo za izdelavo ocen požarne ogroženosti.
Ocene požarne ogroženosti se izdelajo za stavbe, ki so skladno z predpisi o razvrščanju objektov uvrščene na področje 1 Stavbe in kjer je zanje potrebno izdelati požarni red. Ocena požarne ogroženosti se izdela za posamezno stavbo in je podlaga za načrtovanje in izvajanje splošnih ukrepov varstva pred požarom. Ocene požarne ogroženosti se lahko izdelajo tudi za okolje ali gradbeno inženirske objekte.
Oceno požarne ogroženosti za stavbe izdelajo lastniki ali uporabniki stavbe skladno z metodologijo za izdelavo požarne ogroženosti stavbe iz pravilnika. Oceno požarne ogroženosti lahko izdelajo in potrdijo lastniki (uporabniki) sami ali pa to zanje izdelajo pravne ali fizične osebe, ki jih lastniki ali uporabniki za to pooblastijo v skladu s predpisi o usposabljanju in pooblastilih za izvajanje ukrepov varstva pred požarom.
Požarne ogroženosti so razdeljene v 6 stopenj, pri čemer pomeni stopnjo: 1 – zelo majhna požarna ogroženost, 2-majhna požarna ogroženost, 3-srednja požarna ogroženost, 4-srednja do povečana požarna ogroženost, 5- velika požarna ogroženost, 6 -zelo velika požarna ogroženost.
Postopek izdelave požarne ogroženosti stavbe se prične s klasifikacijo stavbe skladno z Uredbo o razvrščanju objektov, upoštevajo pa se namen stavbe ter gradbeni in tehnični ukrepi ter dejavnosti v stavbah. Pomemben podatek za izdelavo ocene ogroženosti stavbe je deset dejavnikov, ki so razdeljeni na tri skupine: 1 – osnovni dejavniki, kot podlaga za izračun (O), dejavniki, ki lahko zmanjšajo (Z) oz. povečajo (P) oceno požarne ogroženosti stavbe.
1 – osnovni dejavniki (O) se delijo na površino stavbe in površino etaž (DPV1), namen uporabe (DPV2), dejavnosti v stavbi (DPV3).
2 – dejavniki, ki lahko zmanjšajo oceno požarne ogroženosti stavbe (Z) so lahko: vgrajeni gasilni sistemi (DPV4), sistemi za odrivanje požara (DPV5), velikost požarnega sektorja (DPV6), gasilci in prisotnost sistema za nadzor dima in toplote (DPV7).
3 – dejavniki, ki lahko povečajo oceno ogroženosti stavbe (P) so lahko: dolžina evakuacijske poti (DPV8), vertikalne povezave (DPV9) in odmik stavbe od relevantne meje (DPV10).
Oceno požarne ogroženosti stavbe je potrebno dopolniti ali spremeniti, ko nastanejo spremembe, ki vplivajo na vrednosti dejavnikov.
Oceno izdelave požarne ogroženosti je potrebno izdelati v treh letih od uveljavitve Pravilnika, torej najkasneje po 17.12.2023, ukrepi varstva pred požarom, ki iz tega izhajajo, pa je potrebno izvesti v enem letu od določitve ocene požarne ogroženosti.
Metodologija za izdelavo ocene požarne ogroženosti stavbe je določena v prilogi 1, metodologija za oceno požarne ogroženosti okolja ali gradbeno inženirskega objekta v prilogi 2 pravilnika.
ZAPS v začetku leta 2021 pripravlja izobraževanje na temo Pravilnika o izdelavi ocene požarne ogroženosti, s poudarkom na elementih pomembnih za pooblaščene arhitekte zlasti pri stavbah kjer je ena od najpomembnejših bistvenih lastnosti požarna varnost. Spremljajte seznam usposabljanj >> na spletni strani ZAPS.