Obveznost uporabe informacijsko podprtega projektiranja (BIM)
Novica
Aktualno
Predstavniki ZAPS in IZS smo se 4. 4. 2024 udeležili sestanka na MNVP na temo obvezne uporabe BIM, ki jo zahteva GZ-1. Ta namreč v 39. členu določa, da se projektna dokumentacija za objekte iz četrtega odstavka 9. člena zakona izdela s pomočjo informacijsko podprtega projektiranja (BIM orodja). Gre za objekte, za katere je za izdajanje odločb pristojno ministrstvo, zavezuje pa tako javne naročnike kakor tudi zasebne investitorje. Člen naj bi stopil v veljavo 1. 1. 2025.
Dikcija v zakonu je zelo splošna in narekuje uporabo BIM pri izdelavi vseh vrst projektne dokumentacije (DPP, DGD, PZI, PID, DZO, DL) in tudi za vse vrste gradenj (novogradnja, rekonstrukcija, sprememba namembnosti, manjša rekonstrukcija, vzdrževanje, odstranitev objekta, legalizacija), kar je po mnenju obeh zbornic v določenih primerih povsem nepotrebno.
Smiselno je, da se BIM uporablja na pravi način in v pravem obsegu, zato sta obe področni zbornici pripravili predlog ureditve tega vprašanja in ga 15. 6. 2023 na skupnem sestanku predstavili takratnem direktorju Direktorata za prostor in graditev g. Bangievu in njegovi ekipi. Skladno z dogovorom na tem sestanku smo dne 26. 6. 2023 na MNVP naslovili skupno pobudo za ustanovitev delovne skupine, ki bi imela za cilj operativno ureditev izvajanja t.i. BIM določb v GZ-1. Žal pa odgovora s strani MNVP nikoli nismo prejeli.
V zvezi s predmetno problematiko je bil dne 29. 11. 2023 sklican tudi sestanek na IZS, kjer smo se predstavniki IZS, ZAPS, Ministrstva za digitalno preobrazbo, Ministrstva za naravne vire in prostor in združenje SiBIM pogovarjali o možnih načinih operativnega izvajanja BIM določb GZ-1. Kot možna rešitev je bila izpostavljena ureditev vprašanja v okviru Pravil stroke.
Glede na zgoraj navedeno kronologijo in dejstvo, da je 1. 1. 2025 zelo blizu, smo ministrstvo prosili za sestanek, v katerem bi dogovorili način reševanja vprašanj, povezanih s projektiranjem v BIM okolju.
Na sestanku smo uvodoma predstavili predlog operativne ureditve BIM določbe v GZ-1, ki bi iz obveznosti izvzela vrste gradenj, oziroma situacij, pri katerih projektiranje v BIM ni smiselno, ter predlog vsebine tehnične smernice, s katero bi postavili osnove oz. koncepte procesnih in informacijskih vsebin pri projektiranju z uporabo BIM.
Izvedeli smo, da so iz drugih razlogov že začete aktivnosti za spremembe GZ-1, ter da bo določba glede obveznosti BIM ostala v zakonu, bo pa najverjetneje dopolnjena. Možno je tudi, da bo datum pričetka uporabe člena GZ-1, ki določa obveznost izdelave projektne dokumentacije s pomočjo informacijsko podprtega projektiranja, zamaknjen. Na MNVP ne vidijo možnosti, da bi se ta vprašanja urejala s pravilnikom.
Stališče MNVP je, da predpisi urejajo samo postopke pri graditvi, ki so potrebni za dovoljevanje in evidentiranje. Tako na MNVP niso naklonjeni k temu, da bi bila podrobna definicija BIM urejena v posebni tehnični smernici, temveč predlagajo njeno vključitev v Pravila stroke.
Pojasnili smo, da je bolj podrobno definicijo BIM bolj smotrno urediti v posebni tehnični smernici, saj gre za ključne vsebine za uspešno uvedbo digitalizacije gradbeništva, kakor tudi za zajeten obseg dela, ki bi ga morala opraviti širša ekipa strokovnjakov in recenzentov.
V zadnjem delu sestanka smo ponovno izpostavili problematiko idejne zasnove in idejnega projekta, ki uradno ne obstajata, čeprav gre za izjemno pomembni vrsti projektne dokumentacije, ki sta nenazadnje tudi osnovi za nekatere vrste investicijske dokumentacije v skladu z zakonom, ki ureja to področje. Spomnili smo na pred kratkim poslan skupen poziv ZAPS in IZS naj se IDZ in IDP v pravilniku navedeta vsaj kot vrsti projektne dokumentacije, o čemer smo že poročali. Tudi do tega vprašanja se predstavniki MNVP niso opredelili.
Ob predlogu, da naj se podrobna definicija BIM ureja s Pravili stroke, smo predstavnike MNVP spomnili še, da je ZAPS svoja Pravila stroke že 5. 5. 2023 poslala v potrditev. Kot je znano, se pravilnik pravkar spreminja, zato bo potrebna tudi posodobitev Pravil, čeprav odgovora na prejšnje gradivo do danes še nismo prejeli. Glede tega pričakujemo povabilo na nov sestanek še ta mesec.
Zapisala: Mima Suhadolc
Na sestanku dne 4. 4. 2024 prisotni:
- Elvis Štemberger, IZS
- mag. Barbara Škraba Flis, IZS
- Mima Suhadolc, ZAPS
- dr. Lidija Kegljevič Zagorc, državna sekretarka, MNVP
- mag. Miran Gajšek, državni sekretar, MNVP
- Saša Galonja, vodja Sektorja za sistem prostora in graditev
- Tanja Mencin, Sektor za sistem prostora in graditev