Natečaj za tipologije nadomestitvenih stanovanjskih stavb - poplave 2023 - je zaključen
Novica
Aktualno
Javni natečaj za tipologije nadomestnih stanovanjskih stavb – poplave 2023, ki ga je ZAPS organizirala v tesnem sodelovanju z Ministrstvom za solidarno prihodnost – je zaključen.
“Natečaj je pred udeležence postavil navidezno preprosto, a dejansko zelo težko nalogo – zasnovo tipov hiš za neznane stanovalce, na neznani parceli, v eni od treh slovenskih regij, ki so jih prizadele poplave. Hiše naj bi bile ravno prav velike, dobro zasnovane, prostorsko prilagodljive, dobro umeščene v teren, se skladale z okoliško arhitekturo, ustrezale sodobnim načinom bivanja in nenazadnje bile stroškovno ugodne in univerzalno dostopne.”
Natečaj je težko nalogo postavil tudi pred ocenjevalno komisijo, ki je skrbno preučila vseh 21 natečajnih elaboratov in znotraj njih skupaj 60 arhitekturnih projektov, prispelih na natečaj in izbrala najboljše rešitve nadomestitvenih stanovanjskih stavb na razpolago prebivalcem, katerih hiše so bile uničene v lanskih katastrofalnih poplavah.
Natečajna naloga je predvidela rešitve za tri tipologije (prostostoječa stanovanjska stavba, stanovanjski dvojček in strnjena gradnja) v treh poplavnih regijah (Koroška, Savinjska in Škofjeloška), s predvideno velikostjo posamezne stanovanjske enote od 90 do 122 kvadratnih metrov.
Komisija, ki ji je predsedovala prof. mag. Anja Planišček, je izbrala 12 natečajnih predlogov z najboljšimi odgovori na izoblikovane kriterije modularnosti, konstrukcijske zasnove, prilagodljivosti reliefu in orientaciji, ekonomičnosti, sodobne interpretacije vernakularnega. V vsaki kategoriji so bile podeljene enakovredne nagrade in sicer pet v kategoriji prostostoječe hiše (eno- in dvostanovanjske stavbe), tri v kategoriji dvojčkov in štiri v kategoriji strnjene gradnje v nizu.
Naravna nesreča in tragedija prizadetih, ki so v poplavah izgubili dom, je v politiki in stroki zganila vzvode za sistemsko načrtovanje individualne gradnje na podeželju in fokus arhitekturnega snovanja, z razpisom tega natečaja, premaknila od partikularnega (unikatnih arhitektur za znanega uporabnika) k množičnemu (arhitektura za neznanega uporabnika). Vprašanje je naslovilo preproste potrebe in pravico ljudi po sodobnem bivanju, kjer bi funkcionalnost, trajnostno ravnanje s prostorom in materiali, prilagodljivost in ekonomska dostopnost gradili ravnovesje z okoljem, potrebami, interesi in vzdržnostjo – ravnovesje hiše do človeka in hiše do okolja, kjer je pred količino (kvadratnih metrov) v ospredju kvaliteta.
Ministrstvo za solidarno prihodnost bo v nadaljevanju pripravilo e-katalog nagrajenih rešitev, ki bo ljudem ponudil izbiro za zasnovo in izvedbo novega doma.
Vabljeni k ogledu vseh natečajnih rešitev.
Katalog zmagovalnih rešitev:
E-katalog enostranski
E-katalog dvostranski
Zmagovalcem iskreno čestitamo, vsem udeležencem in naročniku pa se zahvaljujemo za sodelovanje in zaupanje!