Športno rekreacijski park Bonifika z večnamensko športno dvorano
Novica
Aktualno
Sporočilo za javnost št. 3, 29. november 2011
Zbornica za arhitekturo in prostor (v nadaljevanju ZAPS) mora zanikati izjave župana Borisa Popoviča, navedene v članku o zapletih na arhitekturnem natečaju za gradnjo športno dvorane v Primorskih novicah, dne 26. novembra 2011.
Na sestanku, ki je bil na pobudo ZAPS v prostorih Mestne občine Koper (v nadaljevanju MOK), sta predstavnika ZAPS, Darja Matjašec in dr. Matjaž Durjava županu MOK skušala pojasniti, da anonimnost natečajnikov ni dokazano kršena in da naj predstavniki naročnika omogočijo nadaljnje delo ocenjevalne komisije. Pri tem nikakor nista skušala nanj vplivati, da naj sam izbere natečajno rešitev, saj to ni v skladu z natečajno prakso, ker župan ni član ocenjevalne komisije.
ZAPS se ne strinja z izjavo župana, da ZAPS forsira arhitekturno elito, da deluje nepregledno in da so na natečajih izbrane rešitve vselej predrage. Javni arhitekturni natečaj je v razvitem svetu priznan kot najbolj demokratičen postopek za izbiro arhitekturnih rešitev in je v Evropi in Sloveniji ena od oblik izvedbe javnega naročila. ZAPS tudi trdi, da ni res, da so na natečajih izbrane rešitve vedno predrage. Razen tega pa je naročnik v skladu s Pravilnikom o javnih natečajih vedno v številčni premoči v ocenjevalnih komisijah in lahko na osnovi načrtovane vrednosti investicije prepreči neosnovano drage rešitve. Naročniki praviloma podajo vrednost načrtovane investicije, ki se jo natečajniki morajo držati, naročnik pa s svojim izvedencem za investicijo natečajne rešitve tudi kontrolira in tiste, ki presegajo določeno vrednost, izloča iz nadaljnjega ocenjevanja.
Ponavljamo, da ZAPS deluje z ukrepi za zaščito zakonitosti poslovanja tako v korist investitorja kot v javnem interesu, ki sta tudi edini vodili pri njenem ravnanju.
Darja Matjašec, krajinska arhitektka, komisarka za natečaje pri ZAPS
mag. Andrej Goljar, arhitekt, predsednik ZAPS
V nadaljevanju objavljamo še mnenja treh vidnih predstavnikov stroke v zvezi z situacijo pri natečaju za športno dvorano Bonifika v Kopru.
Mnenja vidnih predstavnikov stroke o zapletu ob žiriranju natečaja za Športno rekreacijski park Bonifika z večnamensko športno dvorano v Kopru
Natečaj je bil razpisan po veljavnem Pravilniku o natečajih ZAPS in v skladu z zakonom o javnem naročanju. Projektanti, ki so se udeležili natečaja in izdelali elaborate v skladu z natečajno nalogo in pogoji natečaja, imajo pravico, da jih žirija obravnava, oceni, iz njih izbere najboljšo rešitev, podeli nagrade in ugotovi avtorstvo. Žirija, ki jo sestavljajo imenovani predstavniki razpisovalca in stroke, dela po predpisanem postopku in odloča avtonomno z glasovanjem prisotnih članov oziroma namestnika. Vsak član žirije ima pravico, da pisno izrazi deljeno mnenje o izbiri, ki je del končnega poročila. Nepravilnosti v postopku dela žirije, ki naj bi izzvale bojkot predstavnikov razpisovalca, poziv župana MOK, da se natečaj razveljavi, in spor z ZAPS, ki je iz tega nastal, je pravno vprašanje, ki naj ga raztolmači pravna služba oziroma advokatska pisarna. Sicer pa o razlogih za takšno ravnanje razpisovalca natečaja lahko samo sklepamo iz člankov v Primorskih novicah.
prof. Janez Koželj, arhitekt
Po pregledu gradiva menim, da je spor rešljiv le po pravni poti. Natečajni razpis je obveza oz. pogodba, ki zavezuje vse sodelujoče, tako razpisovalca, naročnika kot udeležence k spoštovanju razpisnega gradiva. Če želi naročnik enostransko prekiniti potek natečaja, mora udeležencem povrniti nastalo materialno škodo. Ta pa verjetno ne bo majhna. Tu ne gre za vprašanje morale, zato menim, da mora ZAPS poiskati pravno pomoč. Toliko bolj, ker se očitno župan g. Popovič ne meni za strokovno mnenje.
prof.dr. Aleš Vodopivec, arhitekt
Na spletni strani ZAPS in v časopisu Primorske Novice lahko v zadnjih dneh beremo kroniko doslej najbolj absurdne zgodbe v zgodovini javnih natečajev, odkar pomnim. Javni natečaj za Športno rekreacijski park Bonifika z večnamensko športno dvorano je bil razpisan letos julija, natečajniki so svoje rešitve oddali 29. septembra.
Naročnik se je po oddaji elaboratov, v času žiriranja očitno odločil, da ga natečaj več ne zanima in pričel iskati razloge za njegovo razveljavitev. Tako ravnanje bi bilo lahko povezano s pojavom španskega arhitekta Alberta Dominga iz biroja Cmd Ingenieros iz Valencie, ki je v par tednih pripravil vizijo prostorskega razvoja Kopra, ki vključuje tudi objekt iz natečaja (vir: Primorske novice: Po projektih v Gruziji še arhitekturni skok v Koper?, 2. november 2011, Dubajska stolpnica po novem pred Žusterno? , 25. november 2011 in Zapleti pri natečaju za gradnjo koprske dvorane, 26. november 2011, avtorica vseh člankov Nataša Hlaj).
Pri tem primeru bi morala takoj intervenirati Vlada RS in zagotoviti zakonitost nadaljnjih postopkov, saj gre za popolnoma nesprejemljivo delovanje naročnika natečaja – Mestne občine Koper, ki jo zastopa župan Boris Popovič, ki grozi, da bo povzročilo veliko gospodarsko in moralno škodo, je v nasprotju s predpisi in zakoni, etiko, pa tudi z osnovno poslovno in ekonomsko logiko. Če bi bil natečaj prekinjen ali razveljavljen, bi bile kršene pravice natečajnikov, ki so v dobri veri sodelovali in vložili v pripravo natečajnih rešitev svoje delo in znanje. Seveda bodo v takem primeru po mojem mnenju upravičeni do poštene odškodnine, ki bo poleg ocene vloženega dela in ostalih stroškov za vse udeležence morala upoštevati tudi odškodnino za izgubo potencialnih koristi, ki je nastala zaradi zavajanja s strani naročnika natečaja. Priporočam, da se v primeru, da bi prišlo tako daleč, ZAPS skupaj z natečajniki poveže s sposobno pravniško firmo, ki bo vodila postopke v skupnem imenu. Upam in verjamem, da pri nas pravna država in razumnost kljub predvolilnemu času vsaj pri nekaterih še obstajata, in da ne bo prišlo do nepopravljive škode.
doc. Mihael Dešman, arhitekt