načrt arhitekture
Projektiranje
Poklicna praksa
Tehnično poročilo
Vzorci tehničnih poročil
Zaradi zagotavljanja preglednosti in sistematičnosti je priporočljivo upoštevati kazalo in vrstni red vsebin v pripravljenih vzorcih. Besedilo naj bo kratko in jedrnato, brez nepotrebnega ponavljanja podatkov, tako da se zmanjša možnost napak, ki lahko nastanejo z večkratnim navajanjem istih dejstev. Kadar je kljub vsemu potrebno isto vsebino opisati na več mestih, se je priporočljivo v besedilu sklicevati na poglavje, v katerem smo vsebino že zapisali. Za podrobnejši opis vsebine tehničnega poročila za posamezne faze glej ST ZAPS 03 poglavje 8.
Podatki na naslovnih straneh vzorcev tehničnih poročil (razen DGD) so vneseni s pomočjo orodja »Mailings« in so povezani z datoteko ZAPS TP podatki. Na sporočilo, ki se prikaže ob odpiranju datoteke odgovorite z »Da«, nato pa v brskalniku izberite datoteko s podatki. Če ne želite uporabljati tega orodja ob odpiranju datoteke odgovorite z »Ne«. Besedilo, ki je v vzorcih obarvano sivo, služi kot obrazložitev in pomoč projektantom in ga je potrebno pred zaključkom izbrisati. Za optimalno delovanje pripravljenih vzorcev je potrebno naložiti pisavo Inter, izbrano v skladu s CGP ZAPS.
Idejna zasnova (IDZ)
Tehnično poročilo za načrt arhitekture v fazi IDZ vsebuje splošen opis nameravane gradnje ter kratek opis izhodišč in osnovnih značilnosti rešitve.
VZOREC TEHNIČNEGA POROČILA NAČRTA ARHITEKTURE ZA FAZO IDZ
Idejni projekt (IDP)
Tehnično poročilo za načrt arhitekture v fazi IDP vsebuje natančnejši opis nameravane gradnje in predvidenih rešitev na nivoju obdelave risb, na podlagi katerih bo mogoče izdelati aproksimativni izračun oziroma proračun investicije in sprejeti odločitev o nadaljevanju projekta.
VZOREC TEHNIČNEGA POROČILA NAČRTA ARHITEKTURE ZA FAZO IDP
Dokumentacija za pridobitev gradbenega dovoljenja (DGD)
Tehnično poročilo za načrt arhitekture v fazi DGD vsebuje tehnično poročilo za načrt arhitekture v fazi IDZ ali IDP, ki se ga smiselno dopolni z zakonsko predpisanimi vsebinami.
Vsebina tehničnega poročila naj ne navaja podatkov, ki so že navedeni v obrazcih pravilnika oziroma v sistemu za elektronsko poslovanje na področju graditve. Prav tako ni potrebno navajati podatkov, ki so predmet PZI projekta in ki so takšne narave, da se do izdelave PZI lahko še večkrat spremenijo. V fazi DGD mora biti zagotovljeno le upoštevanje tistih bistvenih zahtev, ki so pomembne pri umeščanju v prostor.
VZOREC TEHNIČNEGA POROČILA NAČRTA ARHITEKTURE ZA FAZO DGD
september 2024
Projekt za izvedbo (PZI)
Tehnično poročilo za načrt arhitekture v fazi PZI vsebuje podroben opis nameravane gradnje in predvidenih rešitev, na podlagi katerega bo mogoče izdelati popis gradbeno obrtniških del, izdelati projektantski predračun ter izvajati gradnjo. V tehničnem poročilu naj bodo zajete le vsebine, ki zadevajo načrt arhitekture. Podrobnih opisov konstrukcije, instalacij in tehnologije ter drugih vsebin, za katere so izdelani ločeni načrti, v tehničnem poročilu arhitekture ne navajamo. Povzamejo se le splošni opisi po posameznih področjih, ki služijo razumevanju celotnega projekta.
Vzorec tehničnega poročila je pripravljen kot opomnik vsebin, projektant pa sam presodi, kateri podatki so za nameravano gradnjo glede na vrsto, zahtevnost, namembnost in druge značilnosti relevantni. Kadar se PZI izdeluje za gradnjo, za katero prijava gradnje ni potrebna, se zakonsko določene vsebine v zvezi z umeščanjem v prostor oziroma glede skladnosti z izdanim gradbenim dovoljenjem izpustijo.
VZOREC TEHNIČNEGA POROČILA NAČRTA ARHITEKTURE ZA FAZO PZI
PRILOGA
Tehnični prikazi
Vzorci tehničnih prikazov
Pripravljeni so tehnični prikazi načrta arhitekture za osnovne tri korake v procesu projektiranja, za potrebe dovoljevanja pa se uporabijo ustrezni deli tej prikazov v skladu s področnim pravilnikom – za izdelavo tehničnih prikazov v DGD se uporabi del tehničnih prikazov načrta arhitekture za fazo IDZ oziroma IDP. Za podrobnejša navodila glede izdelave posameznih risb glej ST ZAPS 04.
VZORCI TEHNIČNIH PRIKAZOV NAČRTA ARHITEKTURE:
IDZ (v pripravi) IDP (v pripravi) PZI (v pripravi)
Popis gradbeno obrtniških del
Popis gradbeno obrtniških del mora obsegati opise del, materiala, vseh tehničnih in drugih lastnosti, količin in tehnologij izvajanja del na način, da lahko ponudnik skupaj s projektno dokumentacijo dobi vse potrebne informacije za pripravo ponudbe za gradnjo objekta.
Popis mora biti strukturiran po stroškovnih skupinah (glej ST ZAPS 01 – Priloga 1) in je lahko glede na način opisa materiala pripravljen na tri načine, pri čemer je potrebno v primeru javnega naročanja upoštevati zahteve Zakona o javnem naročanju:
1. z navedbo proizvajalca in tipa materiala;
2. z navedbo tehničnih lastnosti materiala;
3. združeno, z navedbo tehničnih lastnosti ter proizvajalca in tipa materiala.
Popis se praviloma izdeluje v programu Excel in ga – v dogovoru z naročnikom – ni potrebno natisniti, saj se ponudbe praviloma izpolnjujejo in pošiljajo v elektronski obliki. V izogib morebitnim nejasnostim je priporočljivo poleg odprte verzije popisa v Excelu priložiti še kontrolno verzijo v PDF/A obliki, ki onemogoča spreminjanje podatkov.