ženske za arhitekturo
Projekti
Projekti
Delovna skupina Ženske za arhitekturo je bila ustanovljena jeseni 2018 in deluje v okviru Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije. Skupina se osredotoča na podporo, ne le ženskam v stroki, temveč arhitekturnemu poklicu kot celoti. Leta 2021 je skupina organizirala okroglo mizo Ostati ženska v poklicu, Izzivi arhitektk in inženirk, leta 2022 pa je sodelovala pri posebni številki revije AB, v kateri je pripravila okoli petdeset intervjujev arhitektk vseh generacij. Izdajo številke je pospremil slavnostni dogodek s projekcijo filma Aalto. Od leta 2018 je skupina Ženske v arhitekturi vključena v delovno skupino Women in Architecture v okviru ACE (Architects’ Council of Europe), od novembra 2019 pa kot partnerska organizacija tudi v projekt Erasmus+ z naslovom Yes, we plan!, v okviru katerega je skupaj z arhitektkami iz Avstrije, Nemčije, Španije in Francije, raziskovala in snovala podporo enakosti spolov v inženirskih poklicih. Skupina se je preimenovala iz “Ženske v arhitekturi” v “Ženske za arhitekturo” ter svoje delovanje iz področja enakopravnosti med spoloma, usmerila v vključujoče delovanje v prostoru, arhitekturi in skupnosti.
Raziskava s spletno anketo Enakopravnost med spoloma je pokazala, da nekatere razlike med arhitekti in arhitektkami vendarle obstajajo, a so večinoma potenciran izraz problematike celotne stroke. Osnovni namen delovanja skupine ni zgolj podpora ženskam v stroki, temveč podpora arhitekturnemu poklicu kot celoti, ki vključuje prostorske, arhitekturne in druge sorodne poklice. Posvečamo se izzivom, povezanim z izboljšanjem pogojev za poklicno delovanje na arhitekturnem področju, ter ozaveščanju širše javnosti o pomenu arhitekturnega delovanja za kakovost bivanja. Arhitekturno oblikovani prostor ima moč, da izboljša naše pogoje bivanja in delovanja, kar je eno od ključnih dejstev, ki prispevajo k vzpostavitvi prave vrednosti arhitekturnega poklica v družbi.
Cilj delovne skupine je tako sprožiti spremembe z:
- raziskavo trenutnega stanja v stroki (vprašanja vodenja, zaslužka, spolnih stereotipov),
- ozaveščanjem in vzpostavitvijo dialoga v strokovni in širši javnosti,
- pripravo predlogov za usposabljanja v sklopu ZAPS, s katerimi bi pridobivali nova in potrebna znanja za uspešno strokovno, osebnostno in poslovno delovanje.
Delovna skupina Ženske za arhitekturo, ZAPS
Skupino vodi Mika Cimolini
Članice: Polona Filipič, Irena Kirn, Špela Kuhar, Urška Kranjc, Špela Nardoni Kovač.
september 2018 – 2023
Skupino je vodila Špela Nardoni Kovač
Članice: Mika Cimolini, Polona Filipič, Irena Kirn, Špela Kuhar, Urška Kranjc, Špela Nardoni Kovač, Mojca Ravnikar Turk
Women in architecture/ eng
Program delovne skupine
Članki in sorodne vsebine
V iskanju ravnovesja
sreda, 27. marec 2024, ob 18. uri v Atriju ZRC SAZU, Novi trg 2, v Ljubljani.
Vabimo vas na dogodek, ki bo posvečen ženskam in njihovem pristopu k arhitekturi in podjetništvu. Na dogodek, ki ga organiziramo v okviru delovne skupine Ženske za arhitekturo in v sodelovanju z ZRC SAZU, smo povabile izjemne posameznice, s katerimi se bomo pogovarjale o omenjenih temah. Naše gostje bodo:
Ana Malalan Čeligoj, modna oblikovalka in arhitektka
Ana Kosi, arhitektka in publicistka
Alenka Korenjak, arhitektka in raziskovalka javnega prostora,
Mira Koporčić Veljić, direktorica in mentorica podjetnicam,
Doc. dr. Helena Seražin, znanstvena svetnica in raziskovalka zgodovine arhitekture.
Pogovor bo vodil Boštjan Narat, filozof in glasbenik.
Iskanje ravnovesja v življenju je pomembna tema saj so vprašanja empatije, koristnosti in skrbi za drugega pomembna vprašanja za doseganje osebne izpolnitve, tudi v poklicu. Se ženske pogosteje ukvarjamo s projekti, ki vključujejo tudi dobrobit širše skupnosti? Ali znamo takšne projekte spremeniti v posel? Kaj delamo za dobro skupnosti in katero delo je namenjeno le poslu? Kako ujeti pravo ravnovesje?
Tako ženske kot moški prinašamo svoje raznolike uvide, spretnosti in pristope k reševanju družbenih izzivov. Ključen korak v smeri enakopravnosti spolov v inženirskih poklicih je ekonomsko opolnomočenje obeh spolov ter doseganje ravnovesja med poklicnim življenjem ter delom za skupno dobro.
Dogodek bo otvoril Jernej Prijon, predsednik ZAPS.
Člani ZAPS; ki se bodo udeležili dogodka, bodo prejeli 2 kreditni točki / 2 KT / Sklop D- poslovanje in management.
Vabljeni!
Nagrada anotHERVIEWture: mednarodna arhitektka leta
Z namenom ozaveščanja širše javnosti o prispevku žensk v gradbeništvu in inženirstvu, anotHERVIEWture AWARD objavlja nagrado »mednarodna arhitektka leta«. Namen je poiskati in izpostaviti ženske vzornice ter preoblikovati to poklicno področje v smeri večje enakosti in raznolikosti. Denarna nagrada za zmagovalko znaša 5.000 EUR, zanjo pa lahko kandidiramo tudi slovenske arhitektke.
Prijave za nagrado #anotHERVIEWture AWARD 2024 se odprejo 31. marca 2024 in bodo odprte do 30. junija 2024. Podelitev nagarde bo 24. oktobra, 2024 na Dunaju.
Nagrada je nastala pod okriljem avstrijske zbornice Bundeskammer der Ziviltechniker– mednarodno nagrado za arhitektko leta podpirata tudi Bundesarchitektenkammer in švicarsko združenje inženirjev in arhitektov Swiss Society of Engineers and Architects (SIA)
Več informacij: https://www.anotherviewture.at
A/B/C – Ravnovesje med spoloma
Svet arhitektov Evrope ACE je izdal priročnik A/B/C – Ravnovesje med spoloma, raznolikost in
vključenost v arhitekturni stroki. Pri pripravi je sodelovala tudi skupina Ženske v arhitekturi, ki deluje pod
okriljem ZAPS. Ob izidu priročnika je predsednica ACE Ruth Schagemann dejala, da si moramo “kot
evropski arhitekti prizadevati za spodbujanje enakosti spolov in raznolikosti v poklicu, le tako bomo lahko
ustvarili vključujoča delovna mesta za prihodnje generacije.“
Priročnik vsebuje zbirko orodij, ki lahko oplemenitijo vašo arhitekturno prakso. Priporočamo, da si
vzamete čas za razumevanje pogledov tistih, ki prihajajo iz drugih okolij ali skupin. To so lahko starost,
etnična pripadnost, spolna usmerjenost, invalidnost, verska ali politična prepričanja ali socialno-
ekonomsko ozadje. Raziskujte dobrobit različnosti, vključevanje novih vidikov lahko izboljša kreativnost in
vaše delovne rezultate.
Na voljo je angleška izdaja priročnika. V pripravi pa je tudi slovenski prevod.
Pregledno poročilo projekta Yes, We Plan!
COMPENDIUM 4 in 1 je zbirka rezultatov projekta YesWePlan!, zajetih v štiri poglavja:
- Podpora ženskam v arhitekturi in gradbeništvu: Priporočila (Recommendations)
Poglavje YesWePlan! Priporočila vključuje orodja, postopke in pristope k reševanju sistemskih neenakosti med spoloma na različnih ravneh. Raziskava vključuje:
- YesWePlan! Poročila držav (Country Situation Reports),
- YesWePlan! Poročilo o sledilniku poklice poti (Career Tracker Report) s spletno anketo
- več kot 100 kvalitativnih intervjujev
- zbirko YesWePlan! Primeri dobrih praks (Best Practise Examples Collection),
Na podlagi rezultatov smo razvili konkretna orodja, postopke ter pristope za dvig enakosti spolov tako na področju izobraževanja in poklicnega usposabljanja kot tudi podpore poklicnih združenj pri zagotavljanju pogojev za delo. Rezultati upoštevajo predhodne raziskave in priporočila na nacionalni in evropski ravni ter naslavljajo univerze, poklicne zbornice, organizacije ter delodajalce.
- Podpora ženskam v arhitekturi in gradbeništvu: Poročila držav (Country Situation Reports)
YesWePlan! Poročila držav so analize, ki smo jih izvedli za boljšo primerljivost med državami znotraj projekta. Poročila se ukvarjajo s pravnimi in praktičnimi vidiki ter pogoji za zagotavljanje enakosti spolov in se osredotočajo na razlike med spoloma pri poklicnem usposabljanju in strokovni praksi.
- Podpora ženskam v arhitekturi in gradbeništvu – Poročilo o Sedilniku poklicne poti (Career Tracker Report)
Jedro projekta je tako imenovani YesWePlan! Sledilnik poklicne poti, ki smo ga razvili na podlagi YesWePlan! Poročil držav. Pripeljal nas je do obsežne evropske spletne ankete o vprašanjih enakosti spolov z več kot tisoč odgovori. Anketo smo dopolnili z več kot sto intervjuji, rezultati pa so podlaga za opredelitev ustreznih ukrepov za spodbujanje enakosti spolov. Odražajo se v YesWePlan! Priporočilih. YesWePlan! Sledilnik poklicne poti bomo uporabili in promovirali kot učinkovito orodje za vrednotenje vprašanj o enakosti spolov v različnih poklicih.
Sledilnik poklicne poti je sestavljen iz dveh delov in je na voljo brezplačno:
Vprašalnik je bil izdelan v petih jezikih (angleščini, nemščini, francoščini, španščini in slovenščini), nanj pa je mogoče odgovoriti analogno ali digitalno. Različico vprašalnika, ki je bila razvita za raziskavo v okviru projekta YesWePlan! je mogoče prilagoditi specifičnim potrebam, okvirom in ciljem.
Na info@yesweplan.eu so na voljo tudi digitalne kopije vseh spletnih vprašalnikov, vključno z vsemi uporabniškimi pravicami.
Poleg kvantitativne spletne ankete je bilo potrebno izvesti tudi kvalitativne intervjuje, ki omogočajo boljši vpogled in razumevanje konteksta. V ta namen je projektna skupina YWP! razvila Navodila za intervjuje, ki jih je po potrebi mogoče spreminjati.
- Podpora ženskam v arhitekturi in gradbeništvu – Zbirka primerov dobre prakse (Best Practise Examples Collection)
YesWePlan! Primeri dobre prakse (Best Practice Examples) je zbirka različnih pristopov in praks za podporo enakosti spolov. Pripravljena je bila z namenom izmenjave znanj med projektnimi partnerji. Pomemben vidik je torej nihova prenosljivost. Eden od dobrih primerov je francoska nagrada ARVHA Women Architects Award, ki vsako leto nagrajuje kakovostna dela arhitektk in je bila s projektom v podobni obliki prenesena tudi v Avstrijo.
AnotHERVIEWture award, razpis
Avstrijska inženirska zbornica – Bundeskammer der Ziviltechnikerinnen prvič razpisuje nagrado za odličnost anotHERVIEWture AWARD za ženske na področju arhitekture in gradbeništva.
Namen nagrade je predstaviti ženske strokovnjakinje in njihovo delo širši javnosti ter s tem povzdigniti zavest o prispevku žensk na tem področju.
Razpisane so štiri kategorije, med njimi tudi nagrada za Mednarodno arhitektko leta. Edini pogoj za sodelovanje je, da ste članica Zbornice za arhitekturo.
Razpis je odprt do 30. junija 2022.
Slavnostni dogodek ob izidu dvojne številke revije AB - Ženske v arhitekturi s projekcijo filma Aalto
23. junija 2022 je v Mestnem muzeju Ljubljana potekal slavnostni dogodek ob izidu dvojne številke revije AB Arhitektov Bilten – Ženske v arhitekturi. Dogodek je otvorila projekcija dokumentarnega filma AALTO, finske režiserke Virpi Suutari.
Sledil je pogovor z arhitektkami in krajinskimi arhitektkami, ki so predstavljene v reviji AB – Ženske v arhitekturi.
Dogodek je moderirala Kristina Dešman, uvodni govorci so bili:
predsednik ZAPS Tomaž Krištof
ustanoviteljica in skrbnica gibanja Ekocivilizacija Violeta Bulc
glavni in odgovorni urednik revije AB Miha Dešman
članica delovne skupine ZAPS Ženske v arhitekturi Irena Kirn.
Ob izidu revije gre zahvala vsem izjemnim posameznicam, ki so prispevale svojo zgodbo, svoje življenjske in strokovne izkušnje.
Poglobljeno branje prinaša lucidne uvide v stroko in razvoj poklicne prakse, kjer so se kolegice izkazale kot izjemne strokovnjakinje, nemalokrat pa kar pionirke v arhitekturi in na številnih mejnih področjih, na katerih so prevzemale iniciativo, postavljale temelje in določale merila.
Zahvaljujemo se tudi sponzorjem: galeriji Dessa, Mestnemu muzeju Ljubljana in kavarni Stow.
NAKUP REVIJE AB – Ženske v arhitekturi:
Prosimo, pošljite elektronsko pošto na naslov info@ab-magazine.com. V poslanem sporočilu
vključite ime in priimek (ter naziv organizacije), poštni naslov, telefonsko številko in naslov revije: AB – Ženske v arhitekturi.
Ob izidu revije AB – Ženske v arhitekturi
Trailer AALTO
Revija AB Arhitektov bilten
Prix des Femmes architects 2022
Francoska organizacija ARVHA, Združenje za raziskovanje mesta in stanovanj, s podporo Ministrstva za kulturo, Pavillon de l’Arsenal, razpisuje deseto generacijo francoske nagrade za arhitektke Ile de France in mesto Pariz.
Namen te nagrade je poudariti delo in kariero arhitektk in spodbuditi enakost v poklicu, v katerem prevladujejo moški. Edini pogoj za sodelovanje pri nagradi je, da ste članica zbornice za arhitekturo in avtorica projektov.
Za leto 2022 bodo podeljene štiri nagrade:
- Mlada ženska arhitektka (mlajša od 40 let), nagrada za 3 do 5 zaključenih projektov ali še neizvedenih del
- Izvirno delo arhitektke
- Ženska arhitektka, nagrada za izvedene projekte (3 do 5 zgrajenih del)
- Mednarodna nagrada (3 do 5 zgrajenih del), ki jih je zgradila arhitektka članica zbornice za arhitekturo
Razpis je odprt od 15. maja in se bo zaključil 15. septembra 2022. Podelitev bo 15. novembra 2022 v »Pavillon de l’Arsenal« v Parizu med 17. in 20. uro.
YesWePlan
Erazmus + projekt YesWePlan! povezuje partnerske organizacije iz Nemčije, Francije, Avstrije, Slovenije in Španije s skupnim ciljem zmanjšati razlike med spoloma v poklicnem delovanju na področju arhitekture in gradbeništva.
S pomočjo analize dejanskega stanja v državah in na primerih dobre prakse ter sistema sledenja poklicnih poti, bodo za vsako državo posebej izdelana priporočila in predlogi ukrepov za spodbujanje pravičnih poklicnih možnosti za vse in odpravo razlik med spoloma, v kolikor ta še vedno obstajajo.
Orodja razvita v okviru projekta in rezultati raziskave pridobljeni z neposrednim sodelovanjem tistih, ki oblikujejo politiko, imajo potencial, da spremenijo miselnost in način delovanja, ki bi dolgoročno prispeval k enakosti spolov v evropskih državah.
Ženske v arhitekturi so se dvoletnemu projektu YesWePlan! pridružile leta 2019.
Kontakt: info@yesweplan.eu
Spletna stran
Facebook
Info Flyer
Spletni vprašalnik o enakosti spolov ter poklicnem razvoju v arhitekturi in gradbeništvu v Evropi
Rezultati projekta COMPENDIUM 4 IN 1
Pisma poslancem zoper predlagani Gradbeni Zakon in zakon o debirokratizaciji
Delovna skupina Zbornice za arhitekturo in prostor – Ženske v arhitekturi – je poslankam in poslancem Državnega zbora v začetku leta 2021 posredovala 11 pisem, z namenom predstavitve resnosti situacije, ki jo predstavlja nameravano sprejetje predlaganega Gradbenega zakona in Zakona o debirokratizaciji.
V pismih se arhitektke osredotočajo na pomen kakovostnega prostora za naše bivanje in zdravo ter uspešno družbo:
- ŽvA_Dopis 2021 01 26_ZJN in GZ-1
- ŽvA_Dopis 2021 02 02_Za prostor gre!
- ŽvA_Dopis 2021 02 09_V kakšno realnost se bomo zbudili
- ŽvA_Dopis 2021 02 17_načrt za stavbo naročite pri arhitektu
- ŽvA_Dopis 2021 02 23_kultura prostora
- ŽvA_Dopis 2021 03 02_Kakovosten prostor za razvoj otroka
- ŽvA_Dopis 2021 03 09_Kakšno Slovenijo si želimo
- ŽvA_Dopis 2021 03 16_Arhitektura je dobra za prostor, uporabnike, identiteto, ekonomijo – in instagram
- ŽvA_Dopis 2021 03 23_Zakaj se je Winston Churchill zavzemal za arhitekturo
- ŽvA_Dopis 2021 03 31_Komu koristi umetno ustvarjen spor med arhitekti in inženirji
- ŽvA_Dopis 2021 04 13_Arhitekturni natečaj NI birokratski postopek
Prix des Femmes architects 2021
Francoska organizacija ARVHA, Združenje za raziskovanje mesta in stanovanj, s podporo Ministrstva za kulturo, Pavillon de l’Arsenal, razpisuje deveto generacijo francoske nagrade za arhitektke Ile de France in mesto Pariz.
Namen te nagrade je poudariti delo in kariero arhitektk in spodbuditi enakost v poklicu, v katerem prevladujejo moški. Edini pogoj za sodelovanje pri nagradi je, da ste članica zbornice za arhitekturo in avtorica projektov.
Za leto 2021 bodo podeljene štiri nagrade:
- Mlada ženska arhitektka (mlajša od 40 let), nagrada za 3 do 5 zaključenih projektov ali še neizvedenih del
- Izvirno delo arhitektke
- Ženska arhitektka, nagrada za izvedene projekte (3 do 5 zgrajenih del)
- Mednarodna nagrada (3 do 5 zgrajenih del), ki jih je zgradila arhitektka članica zbornice za arhitekturo
Razpis je odprt od 17. maja in se bo zaključil 31. julija 2021. Podelitev bo 6. decembra 2021 v »Pavillon de l’Arsenal« v Parizu med 17. in 20. uro. Informacije in prijave na spletni strani.
Okrogla miza Ostati ženska v poklicu, izzivi arhitektk in inženirk
Delovna skupina ZAPS Ženske v arhitekturi vabi na okroglo mizo Ostati ženska v poklicu, Izzivi arhitektk in inženirk, ki bo v sredo, 8. septembra 2021 ob 17 uri na vrtu Plečnikove hiše, Karunova 4 v Ljubljani.
Z vabljenimi vizionarkami želijo arhitektke in inženirke osvetliti svoje poklicne in življenjske izzive, predvsem v luči izkušenj in spodbud cenjenih strokovnjakinj, dr. Eve Boštjančič, mag. Violete Bulc, dr. Alenke Rebula, dr. Renate Salecl in mag. Špele Videčnik. Okroglo mizo bo povezovala arhitektka Maja Vardjan.
Okrogla miza je del mednarodnega projekta Yes, we plan! pod okriljem Erasmus, del evropske mreže Women in Architecture in sestavni del posebne številke revije AB – Arhitektov Bilten.
Prix des Femmes architects 2020
Francoska organizacija ARVHA je letos organizirala že 8 nagrado “Prix des femmes architects”, nagrado, katere namen je izpostaviti dela in kariere arhitektk v navdih mladim ženskam arhitektkam s ciljem prenosa znanj in obstoječih modelov ter spodbujanjem enakosti v poklicu, v katerem prevladujejo moški.
Leta 2020 se je za nagrade prijavilo 465 arhitektk in oddalo 1500 projektov. Podeljene so bile štiri nagrade in ena omemba v kategorijah:
- Ženska arhitektka, nagrada za izvedene projekte (3 do 5 zgrajenih del)
- Izvirno delo arhitektke
- Posebno priznanje
- Mlada ženska arhitektka (mlajša od 40 let), nagrada za 3 do 5 zaključenih projektov ali še neizvedenih del
- Mednarodna nagrada (3 do 5 zgrajenih del).
Podelitev je potekala preko videokonference 9. decembra 2020, prisostvovalo je preko 1500 udeležencev. Možnost za prijave je bila od 1. junija do 30. septembra. Žirija se je za končno odločitev sestala 30. oktobra 2020 pod vodstvom predsednice Catherine GUYOT, generalne sekretarke ARVHA in predsednice organizacije žensk arhitektk Francije ter Špele KUHAR, podpredsednice žirije in predstavnice slovenske Zbornice za arhitekturo in prostor. Žirijo so sestavljale: Agnès SAAL, predstavnica francoskega Ministrstva za kulturo; Elisabeth GOSSART, predstavnica Nacionalnega reda arhitektov; Béatrice AUXENT predsednica ARCHITECTUELLES; dobitnice nagrade leta 2019 Dominique JAKOB, Marie PERIN, Fabienne BULLE in Marie-France CHATENET; Bettina DREIR-FIOLA predstavnica avstrijske zbornice arhitektov in vodja projekta “Yes we plan!” za enakost spolov v arhitekturnih poklicih; Špela KUHAR, podpredsednica žirije in predstavnica slovenske Zbornice za arhitekturo in prostor; Iris WEX, predstavnica nemške zbornice arhitektov in članica CEA; Catherine PAPILLON, direktorica komunikacij BNP PARIBAS REAL ESTATE in Catherine GUYOT direktorica ARVHA in predsednica organizacije žensk arhitektk.
Letošnje nagrajenke so:
Ženska arhitektka: Nagrada je bila podeljena Florence LIPSKY (Atelje LIPSKY ROLLET)
Izvirno delo arhitektke: Nagrada je bila podeljena Cathrin TREBELJAHR za projekt prenove in razširitve nekdanje prefekture Versoix
Posebno priznanje je bilo podeljeno Sophie DENISSOF za projekt “Habiter le ciel” in profesionalno kariero (Atelje CASTRO-DENISSOF).
Mlada ženska arhitektka: Nagrada je bila podeljena arhitektkam Stéphanie Franceschi, Marie Fade, Caroline Mangin iz ateljeja OH ! SOM architects
Mednarodna nagrada: Enakovredna nagrada je bila podeljena Anni HERINGER (Nemčija) in Benedetti TAGLIABUE (Španija)
Anketa: Enakopravnost med spoloma v arhitekturi
Anketa je bila pripravljena na pobudo kolegic iz drugih držav Evrope (ACE) z namenom, da razišče in na začetku 21. stoletja opozori na morebitne, še vedno prisotne, anomalije na področju razlike med spoloma.
Anketa je potekala od 17. 6. 2019 do 24. 12. 2019 in je bila namenjena vsem, ki se ukvarjajo z urejanjem prostora. V anketi je sodelovalo 460 respondentov, od katerih je več kot 2/3 žensk. 76 % anketiranih je članov ZAPS. Na anketo se je odzvalo največ delovno aktivnih med 30. in 50. letom starosti ter tistih, ki prihajajo iz Ljubljanske regije.
Po zaključeni anketi so bili podatki analizirani in zbrani v skupnem dokumentu spletne ankete.
Vprašalnik
Anketni vprašalnik je imel 4 sklope. Prvi sklop je anketirance spraševal po organizaciji zaposlitve in načinu delovanja znotraj le te (na primer oblika zaposlitve, tip organizacije, letni promet, število zaposlenih, delež žensk znotraj organizacije). Drugi sklop je bil namenjen vprašanjem v zvezi s položajem anketirancev znotraj organizacije ali dejavnosti (na primer kakšen imajo položaj, prihodek in ali so zadovoljni z zaposlitvijo). Tretji sklop je spraševal po odnosih, ambicijah, stereotipih znotraj organizacije, kjer delujejo anketiranci, povezanih s spolom (na primer odnosi z nadrejenimi, vpliv spola na medsebojne odnose in položaj v organizaciji, kakšne so ambicije anketirancev po izobraževanju in napredovanju). Zadnji sklop je bil namenjen osebnim podatkom anketirancev (starost, spol, regija bivanja, članstvo v ZAPS).
Arhitektke oblikujejo sedanjost
Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije ZAPS v sodelovanju z Bundeskammer der Architekten und Ingenieurkonsulenten (avstrijska zbornica inženirjev in arhitektov) in Kammer der ZiviltechnikerInnen für Steiermark und Kärnten (zbornica inženirjev avstrijske Štajerske in Koroške) pod pokroviteljstvom projekta MoMoWo na Umetnostnozgodovinskem inštitutu ZRC SAZU organizira mednarodno razstavo Arhitektke oblikujejo sedanjost.
Medtem ko je kar 76 % arhitektov v Veliki Britaniji moških, je bilo v Sloveniji leta 2014 56 % članov zbornice ženskega spola, njihovo število pa narašča. Kaj vpliva na položaj arhitektk v tem poklicu? Kakšne projekte izbirajo? Ali se drugače lotijo arhitekturnega projekta?Ali je pomembno poudarjati ženske v arhitekturi? Morda bomo s to razstavo odprli še nekatera druga vprašanja.
Na razstavi je prikazano delo arhitektk ali inženirk, ki s svojim “rokopisom” vidno prispevajo k razvoju arhitekturne stroke. Poleg 50 projektov avstrijskih arhitektk in inženirk sodeluje 30 projektov slovenskih avtoric. Izbrali sta jih Maja Vardjan in dr. Petra Čeferin. Sodelovanje na razstavi je edinstvena priložnost za navezovanje stikov med slovenskimi in avstrijskimi arhitektkami.
Odprtje razstave je potekalo v petek, 13. januarja 2017, ob 17h v atriju ZRC SAZU, Novi trg 2, 1000 Ljubljana, Slovenija. Razstava je bila na ogled do 28. januarja.
Program odprtja
- uvodni nagovor: dr. Oto Luthar, direktor ZRC SAZU
- uvodni nagovor: dr. Barbara Murovec, ZRC SAZU
- uvodni nagovor: dr. Helena Seražin, ZRC SAZU
- uvodni nagovor: dr. Petra Čeferin, Fakulteta za arhitekturo, UL
- Položaj arhitektk : pogovor z arhitektkami bo vodila Mika Cimolini:
Mojca Gregorski,
Ana Kosi,
Iris Rampula-Farrag,
Bettina Dreier-Fiala.
Razstavo je otvorila Sigrid Berka, veleposlanica Republike Avstrije v Republiki Sloveniji.
Na razstavi z deli sodelujejo naslednje slovenske arhitektke:
Irena Balantič, Breda Bizjak, Mika Cimolini, Katja Cimperman, Maša Cvetko, Anja Cvetrežnik, Marjeta Fendre, Polona Filipič, Nena Gabrovec, Mojca Gregorski, Ana Grk, Špela Hudnik,Petra Hudobivnik, Karla Jankovič, Romana Kačič, Lenka Kavčič, Albina Kindlhofer, Jana Kocbek, Mojca Kocbek Vimos, Uršula Koren, Alenka Korenjak, Ana Kosi, Katjuša Kranjc, Urška Kranjc, Ana Kreč, Majda Kregar, Lena Krušec, Ana Kučan, Špela Kuhar, Meta Kutin, Špela Leskovic, Sonja Miculinič, Claudia Ortigas, Mateja Panter, Katja Paternoster, Nataša Pavlin, Anja Planišček, Stanislava Pustoslemšek , Veronika Ščetinin, Ana Struna Bregar, Darja Valič, Zala Velkavrh, Urša Vrhunc, Maruša Zorec, Maša Živec.
Avstrijske arhitektke in inženirke, katerih dela so uvrščena na razstavo:
Ute Albrecht, Maria Auböck, Barbara Bacher, Florentina Bachmann-Peck, Eva-Maria Bauer, Andrea Beyer, Christa Binder, Marlies Binder, Esther Böhm, Claire Braun, Johanna Digruber, Bettina Dreier-Fiala, Maria Flöckner, Barbara Frediani-Gasser, Regina Freimüller Söllinger, Johanna Fuchs-Stolitzka, Kinayeh Geiswinkler-Aziz, Sandra Gnigler, Eva Gyüre, Gabu Heindl, Florentine Helmcke, Gabriele Hochholdinger, Veronika Hofrichter-Ritter, Hristina Hristova, Karin Kopecky, Azra Kraibacher-Hasic, Inge Krebs-Hinterwirth, Nina Maria Kuess, Maria Langthaller, Anne Mautner-Markhof, Anja Mönkemöller, Verena Mörkl, Anna Moser, Heide Mühlfellner, Stefanie Murero, Irene Ott-Reinisch, Elisabeth Plank, Karin Pöllinger, Azita Praschl-Goodarzi, Karin Proyer, Petra Pyffrader, Iris Rampula-Farrag, Petra Roth-Pracher, Marina Rubin, Susanne Scherübl-Meitz, Barbara Schimek, Olivia Schimek-Hickisch, Heike Schlauch, Ursula Schneider, Gerhild Schremmer, Ute Schremmer, Roswitha Siegl, Maria C. Siencnik, Ursula Spannberger, Isa Stein, Alexandra Stingl-Enge, Cora Stöger, Silja Tillner, Birgit Urban, Susanne Veit-Aschenbrenner, Marleen Viereck, Susanna Wagner, Ulrike Wallnöfer, Valerie Westhauser-Aschauer, Marion Wicher, Anna Maria Wickenhauser, Ute Wimmer-Armellini, Jutta Wörtl-Gössler, Susanne Zottl.
Inženirke oblikujejo prihodnost
Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije ZAPS v sodelovanju z Bundeskammer der Architekten und Ingenieurkonsulenten – avstrijsko zbornico inženirjev in arhitektov terKammer der ZiviltechnikerInnen für Steiermark und Kärnten – zbornico inženirjev avstrijske Štajerske in Koroške, vas vabimo na serijo razstav z naslovom Inženirke oblikujejo prihodnost. Razstava prikazuje 40 del avstrijskih inženirk in arhitekt ter 30 del slovenskih arhitekt, vsa pa se osredotočajo na prenovo spomeniško občutljivih okolij.
Na razstavi sodeluje 30 del slovenskih arhitektk, ki so se prijavile na razpis. Izbor prijavljenih del sta opravili Maja Vardjan in dr. Petra Čeferin. Na razstavi sodelujejo dela naslednjih arhitekt:
Nataša Pavlin, Sonja Miculinič, Darja Valič in Albina Kindlhofer, Mojca Gregorski in Katja Paternoster, Breda Bizjak, Veronika Ščetinin, Mojca Kocbek Vimos in Nena Gabrovec, Anja Planišček, Maša Cvetko, Zala Velkavrh, Ana Grk in Alenka Korenjak, Meta Kutin, Anja Cvetrežnik in Katja Cimperman, Špela Hudnik, Petra Hudobivnik, Katjuša Kranjc, Urša Vrhunc, Špela Leskovic, Majda Kregar, Stanislava Pustoslemšek in Uršula Koren, Mateja Panter in Špela Kuhar, Mika Cimolini, Ana Kosi in Ana Kreč, Ana Struna Bregar in Lenka Kavčič, Lena Krušec, Maruša Zorec, Maša Živec, Claudia Ortigas, Polona Filipič, Urška Kranjc, Irena Balantič in Karla Jankovič, Ana Kučan, Jana Kocbek, Marjeta Fendre, Romana Kačič.
Arhitekturhaus Kaernten
St. Veiter Ring 10 9020 Klagenfurt
1. september – 15. september 2016
15. septembra se je ob zatvoritvi odvilo predavanje Anje Planišček: Med poučevanjem in prakticiranjem arhitekture – Projekti iz Afrike in Slovenije
Vabilo
Pavelhaus Bad Radkesburg
Laafeld Potrna 30 Radkersburg-Umgebung
23.september – 15.oktober 2016
Vabilo
Razstave Arhitektke oblikujejo sedanjost so bile v letu 2017 v Celovcu, Bad Radkesburgu in na Dunaju.
Razstava Arhitektke oblikujejo sedanjost, na kateri so bila prvič predstavljena tudi dela 30-ih slovenskih arhitekt, pa je bila januarja 2017 v ZRC SAZU.