ponudba in pogodba
Sklepanje poslov
Poklicna praksa
Pripomočki za sestavo ponudbe in pogodbe
Pripomočki temeljijo na vsebini Standarda Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije ST ZAPS 01 (prim. tudi ST ZAPS 02). Kljub temu pa so vsaj kot opomnik uporabni tudi v primeru, če se ponudba oziroma pogodba na Standard ne bo sklicevala. Mestoma so v pripomočku podani varianti predlogi, seveda pa vseh življenjskih situacij pripomočki ne morejo predvideti in jih tudi ne zajeti. Pripomočki so sestavljeni iz več delov, v katerih so na različnih mestih predstavljene za sestavo ponudbe oziroma pogodbe pomembne orientacijske informacije, zato jih je potrebno upoštevati kot celoto.
Vsako ponudbo oziroma pogodbo posebej pa je potrebno prilagoditi še konkretnim okoliščinam primera, v zahtevnejših primerih tudi s kvalificirano pravno pomočjo. ZAPS s konkretnimi okoliščinami posameznega posla po naravi stvari ne more biti seznanjen, prav tako vseh življenjskih primerov pripomoček ne more zajeti. Zato ZAPS ne prevzema nobene odgovornosti za kakršnokoli neposredno ali posredno izgubo oziroma škodo, ki bi uporabniku nastala zaradi uporabe pripomočkov ali odločitev, sprejetih na njihovi podlagi.
Naknadne revizije pripomočkov oziroma njihovih delov bodo z datumom zadnje objave sprememb objavljene na tej strani. Morebitne komentarje pošljite na strokovna.pomoc@zaps.si
19. 11. 2024 – uskladitev s spremembo ZAID-A.
0. SKLEPANJE POGODB S POTROŠNIKI
Z dnem 26. 1. 2023 se je pričel uporabljati nov Zakon o varstvu potrošnikov (ZVPot-1) in nov Zakon o varstvu osebnih podatkov (ZVOP-2), s katerim so določene nove obveznosti projektanta glede podajanja informacij v primeru sklepanja pogodb s potrošniki (fizičnimi osebami). Obveznosti projektanta glede podaje informacij potrošniku so v primeru, da se pogodba sklepa zunaj poslovnih prostorov projektanta, širše kot v primeru, če se pogodba sklene v poslovnih prostorih projektanta. V zvezi s tem smo pripravili napotek za projektante s pripravljenimi obrazci za izjave potrošnikov. Obrazci so za lažje izpolnjevanje priloženi tudi v .docx obliki.
Projektantom svetujemo naj se v primeru pogodbenih razmerij s potrošniki kljub temu seznanijo z vsebino obeh zgoraj navedenih predpisov.
0-1 Napotek pri sklepanju pogodb s potrošniki
13. 2. 2024
0-2 Napotek pri sklepanju pogodb s potrošniki – obrazci
13. 2. 2024
1. PONUDBA
Pripomoček je namenjen sestavi ponudb za storitve na področju projektiranja stavb in notranje opreme. Mestoma podaja variante predloge, seveda pa vseh življenjskih situacij ne more predvideti. Osredotočen je predvsem na fazi 2. Projektiranje in 4. Gradnja, za ostale faze se vsebino smiselno prilagodi. Vsebino prilog k pripomočku je ob skrbnem razmisleku potrebno vselej še natančno prilagoditi konkretnim okoliščinam primera.
1-1 Ponudba – uvodna pojasnila
13. 2. 2024
1-2 Ponudba – pripomoček za sestavo ponudbe
19. 11. 2024
1-3 Ponudba – dodatna pojasnila in navodila
13. 2. 2024
2. SVETOVALNA POGODBA
Kljub krovnemu naslovu »svetovalna pogodba« se pripomoček uporablja tudi pri izdelavi različnih strokovnih podlag, študij oziroma preveritev. Namenjen je uporabi v primerih, če predmet projektantove obveznosti ni izdelava projektne dokumentacije, pač pa so predmet obveznosti druge storitve, kot so npr.:
- izdelava projektne naloge pred sklenitvijo projektantske pogodbe,
- izdelava različnih strokovnih podlag, študij oziroma preveritev (lokacijskih, zazidalnih, investicijskih, vzdrževanja, legalizacije, ipd.),
- izdelava mnenj (npr. glede napak gradnje, nadzor nad odpravo napak, v obeh primerih, kadar ne gre za odpravo lastnih napak, ipd.), revizija projektne dokumentacije ipd.,
- druge posamične projektantske storitve (npr. le projektantski nadzor) ali druge projektantske svetovalne storitve.
2-1 Svetovalna pogodba – uvodna pojasnila
13. 2. 2024
2-2 Svetovalna pogodba – pripomoček za sestavo pogodbe
13. 2. 2024
2-3 Svetovalna pogodba – dodatna pojasnila in navodila
19. 11. 2024
3. PROJEKTANTSKA POGODBA
Pripomoček je namenjen sestavi pogodbe za storitve, ki vključujejo fazi 2. Projektiranje in/ali 4. Gradnja, in če je predmet pogodbe izdelava projektne dokumentacije. Za ti dve fazi se ga lahko uporabi za različen obseg storitev po ST ZAPS 01. Uporablja se ga lahko tudi pri sklepanju pogodb, ki vključujejo fazo 6. Konec življenjskega cikla, če je predmet pogodbe izdelava projektne dokumentacije, s katero se posamezna faza ali podfaza zaključi.
3-1 Projektantska pogodba – uvodna pojasnila
13. 2. 2024
3-2a Projektantska pogodba – pripomoček za sestavo pogodbe
13. 2. 2024
3-2b Projektantska pogodba – dodatne določbe
v pripravi
3-3 Projektantska pogodba – dodatna pojasnila in navodila
19. 11. 2024
PRILOGE
Spodnji dokumetni se uporabljajo kot priloge k vsem trem pripomočkom za sestavo ponudbe oziroma pogodbe.
Priloga A se uporablja v primeru manjših projektov, zlasti nezahtevnih in enostavnih objektov ter enostavnejših projektov notranje opreme, kjer za projektno nalogo velja tudi kakršen koli zapis zahtev investitorja. Priloga se priloži k ponudbi ali pa se celotno besedilo priloge vstavi na ustrezno mesto v ponudbi.
Priloga B vsebuje seznam in obseg storitev za vse faze življenjskega cikla objektov. Razdeljena je v dve tabeli in sicer Tabela 1 – osnovne storitve in Tabela 2 – posebne storitve. Seznam osnovnih storitev je dokončen in predstavlja nabor tistih storitev, ki jih projektant v posamezni fazi vedno opravi in za katere se potrebno število NU izračunava s pripomočkom Arhigram 6. Seznam posebnih storitev ni dokončen in navaja primere posebnih storitev, ki se ob posebnem naročilu tudi opravljajo v posameznih fazah. Vrednosti teh storitev se določajo prosto. Iz seznamov se izbriše faze in podfaze ter posamezne storitve, ki niso predmet ponudbe. Za vsako posamezno podfazo je treba v seznamu navesti tudi obseg posameznih storitev te faze, na primer število variantnih rešitev, število lokacij, ki bodo analizirane, število sestankov z naročnikom in podobno. Obseg storitev oziroma del po ponudbi je potrebno oblikovati glede na konkretne okoliščine primera; lahko se ga navaja pri vsaki posamični storitvi, lahko za sklop storitev ali pa celotno podfazo. Seznama osnovnih in posebnih storitev je mogoče združiti v enoten seznam, pri čemer pa morajo biti osnovne in posebne storite jasno označene.
Priloga C vsebuje roke in pogoje za izvedbo, ter ceno in pogoje za plačilo posameznih faz oziroma podfaz. Tudi ta seznam ima ločeni tabeli za osnovne in posebne storitve, ki ju je prav tako mogoče združiti v enotno tabelo, z jasno označeno delitvijo med osnovnimi in posebnimi storitvami. V tabeli se za vsako posamezno podfazo navede rok za izvedbo naročene storitve, pogoje, ki morajo biti izpolnjeni da projektant lahko prične z opravljanjem storitev v tej fazi, cena izvedbe te faze, ter pogoji, ki morajo biti izpolnjeni, da se plačilo izvede. Priloga C je sestavni del pripomočka Arhigram 6.
Priloga A – Značilnosti gradnje / notranje opreme
13. 2. 2024
Priloga B – Seznam in obseg storitev
13. 2. 2024
Priloga C – Roki in pogoji za izvedbo, cena in pogoji za plačilo
v sklopu pripomočka Arhigram 6