Publikacije
Knjižnica
Knjižnica
Publikacije lahko v papirnati obliki naročite tako, da izpolnite naročilnico in jo pošljete na elektronski naslov barbara.pungercar@zaps.si.
Slovenska arhitektura in prostor 2023
Statistična analiza zmagovalnih natečajnih rešitev ZAPS 2009-2021
Statistical analysis of winning architectural design competitions ZAPS 2009-2021
Slovenska arhitektura in prostor 2022
Natečaji ZAPS 2009-2021
Katalog razstave Kadar gradimo odlično, gradimo z arhitekturnim natečajem, prinaša pregled zmagovalnih natečajnih rešitev zadnjih 12 let ter prikaz analize statističnih podatkov o trajanju projektov, njihovih stroških, uspešnosti in tudi izkušnjah naročnikov z javnimi natečaji.
Razstava je namenjena analizi uspešnosti natečajnih postopkov, njihovi promociji in promociji javnih naročnikov, ki natečaje največ uporabljajo.
Kljub vsem nespornim koristim, ki jih natečaji prinašajo razvoju našega prostora, pa zbrani podatki kažejo tudi to, da po njih kot družba premalo posegamo. Promocija natečajne dejavnosti, pomena natečajev za kvaliteten razvoj prostora in največjih dosežkov, je ključni cilj razstave Kadar gradimo odlično, gradimo z arhitekturnim natečajem.
Slovenska arhitektura in prostor 2021
Gradimo Evropo. Rehabi(li)tacija – Enodružinska hiša, od predmestja do podeželja
2021
Slovenska arhitektura in prostor 2020
Slovenska arhitektura in prostor 2019
Slovenska arhitektura in prostor 2018
Družba, prostor, graditev
2018
Grajeni prostor je eden od ključnih gradnikov kvalitetnega življenja in uspešnega gospodarskega razvoja v Sloveniji. Ob sprejetih dokumentih, ki dajejo podlago za boljše upravljanje s prostorom in kvalitetnejšo gradnjo, je potrebno izpostaviti pomen prostora kot družbene kategorije ter pomen arhitekturne, inženirske in sorodnih dejavnosti, za doseganje dolgoročnih ciljev vzdržnega razvoja Slovenije ter ohranjanje in nadgrajevanje kvalitete življenja v državi. Družba, prostor, graditev je publikacija simpozija Zakonodaja in stanovanjska gradnja, ki se je odvil v organizaciji ZAPS na Brdu pri Kranju aprila 2018.
Slovenska arhitektura in prostor 2017
Mestni plakat
2017
S to knjižico vas želimo spodbuditi k razmišljanju o urejanju oglaševanja v odprtem javnem prostoru. Prostorski načrtovalci in arhitekti ugotavljamo, da se zaradi oglaševanja na prostem pojavljajo prostorski konflikti. Pred vami so razmišljanja, ki govorijo o različnih pristopih k njihovemu razreševanju, vsem pa je skupna ugotovitev, da je treba o oglaševanju na prostem razmišljati skupaj z javnim prostorom. Javni prostor je javna dobrina. Je prostor srečevanja, druženja, kulture, izraza, igre. Če ga ustrezno upravljamo, prinaša koristi uporabnikom – prebivalcem in njegovim upravljavcem – občinski upravi, mestni oblasti, urbanistom in drugim. Žal pa se javni prostor ne upravlja vedno v javnem interesu. To je zlasti opazno ob razraščanju zunanjega oglaševanja, saj nekritično pomnoževanje plakatnih mest, nameščanje neustreznih panojev na gradbiščne ograje, izkoriščanje vsake proste vedute za plakatiranje in podobno povzročajo trajno degradacijo javnega prostora.
Slovenska arhitektura in prostor 2016
Kultura prostora in graditve zdaj!
2016
S publikacijo nagovarjamo odločevalce in jih opozarjamo, da so razmere v prostoru kritične ter da je skrajni čas za odločne ukrepe. Publikacija je unikaten rezultat sodelovanja strokovnjakov z različnih strokovnih področij, ki se ukvarjajo s prostorom in graditvijo: arhitektov, krajinskih arhitektov, prostorskih načrtovalcev, geografov, geodetov in inženirjev. Z njo želimo spodbuditi ambiciozno snovanje nove prostorske politike dostojne nacionalnega potenciala prostora in ljudi v razvojno prelomnem času. Izraz podpore za opravljeno delo in prizadevanja je dogodkom, povezanim s Kulturo prostora in graditve zdaj!, s častnim pokroviteljstvom, izkazal tudi predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.
Skupina Odgovorno do prostora!
Slovenska arhitektura in prostor 2015
Avtorska pravica v arhitekturi
2014
Besedilo je plod dela in sodelovanja ZAPS s pravnico Sašo Krajnc, ki je diplomsko in doktorsko delo posvetila problematiki varstva avtorskih pravic v arhitekturi in iskanju rešitev za spoštljivejši odnos do arhitekturnih izvirnikov.
Prostorsko načrtovanje generira razvoj
2014
Tretji iz serije letakov, ki širšo javnost informirajo o zadevah arhitekture in urejanja prostora v petih točkah podaja glavna načela načrtovanja prostora, kot skupnega javnega interesa. Opozarja na pomen kvalitetnih prostorskih načrtov in njihove skladnosti z razvojnimi cilji, stanjem in potrebami. Z letakom izpostavljamo tudi izvirno pristojnost občin pri urejanju in gospodarjenju s prostorom. Občine s svojimi strategijami in načrti, ki jih obravnavajo in sprejemajo občinski sveti, ustvarjajo prostorske pogoje – fizične, gospodarske in kulturne okvire za naše bivanje in trajnostni razvoj. Letak “Prostorsko načrtovanje generira razvoj” so prejeli župani in svetniki na prvi naslednji seji občinskega sveta v vseh občinah po Sloveniji.
Slovenska arhitektura in prostor 2014
Slovenska arhitektura in prostor 2013
Cenik Arhigram
2012
Cene projektantskih storitev se na podlagi zakonodaje Evropske unije oblikujejo tržno. Za zaščito investitorjev, projektantov in javnega interesa je Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije v sodelovanju z Inženirsko zbornico Slovenije pripravila priročnik in računalniški program: Arhigram 2 – Poenostavljena merila za vrednotenje projektantskih storitev. Z njimi izračunamo priporočeno število normiranih projektantskih oziroma inženirskih ur, potrebnih za kakovostno izvedbo ponujenih storitev, pri čemer izračun vrednosti storitev ni več vezan le na vrednost investicije. Programi za izračune so dosegljivi v zavihku vrednotenje storitev.
Natečajni katalog NUK II
2012
Po zaključenem mednarodnem natečaju za NUK II, je izšel pregledni katalog z vsemi prispelimi in nagrajenimi natečajnimi rešitvami.
Slovenska arhitektura in prostor 2012
Potencial krajinske arhitekture za investitorje
2012
Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije je za občine natisnila paket informativnih letakov “Potencial krajinske arhitekture za investitorje”. Namen letaka je opozoriti investitorje na pomembnost kvalitetno oblikovanega odprtega prostora, ki ga lahko zasnujejo le ob sodelovanju s strokovnjaki – krajinskimi arhitekti.
7 nasvetov dobrih graditeljev
2012
Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije je za občine natisnila paket informativnih letakov »7 nasvetov dobrih graditeljev«. Namen letaka je izobraziti javnost o prednostih sodelovanja s strokovnjaki na področju graditve ter preko takšnega sodelovanja s pooblaščenimi arhitekti prispevati k tehnično, varnostno, energetsko in estetsko boljši gradnji. Letak je priloga lokacijski informaciji, ki jo občina izda za namen gradnje. S tem investitorje obveščamo, da lahko imenik pooblaščenih arhitektov ter dodatne informacije o načinu sodelovanja z arhitekti, najdejo na spletni strani Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije.
Slovenska arhitektura in prostor 2011
Slovenska arhitektura in prostor 2010
Stanovanjske ne-politike
Avtorji: Mika Cimolini, Matevž Čelik, Anja Planišček
2010
Časopis je izšel ob razstavi Stanovanjske ne/politike in prikazuje analizo stanja skozi ekonomske, družbene in politične parametre. Predstavlja pa tudi najboljše primere stanovanjske arhitekture v Sloveniji in Evropi po izboru kuratorjev.
Slovenska arhitektura in prostor 2007-2009
Slovenska arhitektura 2007-2008
Prenesi katalog
Slovenska arhitektura in prostor 2006-2007
Prenesi katalog
Slovenska arhitektura 2004-2006
Prenesi katalog
Slovenska arhitektura 2000-2005
Prenesi katalog
Natečaji ZAPS 1998-2010
Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije uspešno izvaja javne natečaje s področja arhitekture, krajinske arhitekture in urbanizma. Ti so ključni instrument, s katerim se pri pomembnejših posegih v prostor zagotavlja čim bolj smotrne in kakovostne arhitekturne, krajinsko arhitekturne in urbanistične rešitve, saj so te ena izmed nujnih osnov za sooblikovanje našega skupnega prostora. Javni natečaji so instrument, s katerim se poleg kakovostnih rešitev v prostoru skozi neodvisno strokovno presojo zagotavlja dobra uporabniška izkušnja in priložnost za napredek stroke. Katalog zajema popis vseh 109 natečajev z avtorji, ocenjevalnimi komisijami, naročniki in investitorji, poročevalci, skrbniki in izvedenci. Najvišje uvrščeni projekti na natečajih med leti 2005 in 2010 so v katalogu avtorsko bolj podrobno predstavljeni.
V sodelovanju z ZAPS
Z belo palico po mestu
Avtorji: Andreja Albreht, Andreja Zapušek Černe, Petra Krištof, Damjan Černe
2016
Priročnik za načrtovanje talnega taktilnega vodilnega sistema.
Mestno drevje
Avtorji: dr. Aleksander Šiftar, dr. Jože Bavcon, Tanja Maljevac in Maja Simoneti
2011
Priročnik predstavlja zbirko priporočil in pravil za ravnanje z mestnim drevjem. Njen namen je dvig kakovosti ravnanja z mestnim drevjem in preprečevanje škode, ki nastaja z vse prepogostim malomarnim in neustreznim ravnanjem z drevjem v mestu.
Smernica za naročila javnih gradenj
2011
Kako so nastajala moja naselja
Avtor: dr. Viktor Pust
Priročnik prikazuje arhitekturno urbanistično načrtovanje naselij in problematiko vloge arhitekta. Opisuje izkušnje pri uvajanju programa razvojnih natečajev stanovanjske gradnje (v okviru Zveze arhitektov), razvojno raziskovalno delo na področju tipologije objektov in izhodišč za oblikovanje Nacionalnega stanovanjskega programa (v okviru Fakultete za arhitekturo) ter razmere po letu 1990, ko se je pričel dolgotrajni proces za ustanovitev zbornice in uveljavljanje arhitekture v zakonodaji po vzoru razvitejših držav.